Zaman

Zamansızlık konseptini rehberlerimden dinlemiş olsam da bana çok iyi bir örnekle açıklamış olan bir uzaylının örneğini kullanacağım.
Elinizde sinemadaki projektörlerin içine yerleştirdikleri film şeridi rulosundan olduğunu düşünün. Bu şerit insanlığın dünyaya gelişinden itibaren tüm tarihi barındırıyor. Bayağı büyük bir film şeridi olurdu.
Ancak gerçekten de öyle ve birinci kareye, yüzüncü kareye, bir milyonuncu kareye bakabilirsin. Tüm bu kareler, bu tek film şeridinin üstünde.
Şimdi her bir karenin kısa bir video barındırdığını hayal et. Belli bir kareye baktığında o karede süregelen olayları izliyor olurdun. 1. kare insanın ilk enkarnasyonunu gösteriyor olurdu. Başka bir kare İsa’nın hikayesini gösterirdi. Bir başkası Socrates’in hikayesini… fakat en sonunda tüm bunlar tek bir film şeridinin üzerindeki kareler olurdu.
Dolayısıyla bir anı görüntülemek için belli başlı karelere bakmanız gerekirdi.
Mesela Socrates şu anda hayatta değil fakat hayatını görüntülemek için bu film şeridinde onun karesini araştırmam gerekirdi. Sen ve ben şeritte Socrates’in karesinden biraz öndeyiz fakat yine de buradayız.
Eğer bu filmi projektöre koyup oynatacak olsaydık insanın enkarnasyonundan başlayarak devam eder ve film oynadıkça zaman illüzyonunu yaratırdı. Aslında sadece sıralı olaylardan ibaret olurdu. Bir kare ardına diğeri. Tüm bu karelerin film şeridi üzerinde olduğu ele alındığında herhangi istediğim kareye sıçrayabilir ve o kareyi izleyebilirdim. Zaman kavramı var olsaydı bunu yapamaz, doğrusal zamanda sıkışmış olarak kalırdım.
Şimdilik değinmeyeceğimiz fakat zamanın olmadığını ama şu anda hepimizin burada olduğunu açıklamada yardımcı olacak bir kavram da paralel evrenler. Şu an için herhangi bir kareyi bir paralel evren olarak düşünebilirsin.
Verilebilecek en iyi örnekleri vermiş olmasam da zamanı, daha doğrusu sıralı olayları açıklamanın bir yolu bu. Üzerinde düşünüp zihninin kabul etmesine olanak tanıyabilirsin.

Bu dersi indirmek için lütfen linke tıklayın:

Icon

PDF - Zaman 63.83 KB 123 downloads

...