Zaman

Sıfır zaman konseptini ruh rehberlerimden dinlemiş olsam da, bir uzaylının bunu açıklamak için verdiği örneği kullanarak anlatacağım.

Bir film makaran olduğunu düşün. Bu film insanın Dünya’ya ayak basışından, buradaki zamanının sonuna kadar olan tarihi ele alıyor. Bu, çok uzun bir film şeridi olurdu.

Fakat bu, tek bir film şerididir ve ilk kareye, 100’üncü kareye, 1.000.000’uncu kareye vesaire bakabilirdin. Tüm bu kareler bu tek film şeridinde mevcut.

Şimdi, her bir karenin kısa bir video barındırdığını düşün. Belli bir kareye baktığında, o karede olagelen şeylerin kısa bir videosunu görürsün. 1’inci kare insanın ilk enkarnasyonunu ele alır. Başka bir kare, İsa’nın hikayesini barındırır. Daha başka bir kare Sokrates’in hikayesini işler vesaire. Ancak hepsi bu tek film makarasında bulunur.

Dolayısıyla, bir şeyi görüntülemek için ilgilendiğin herhangi bir kareye bakman yeterli olur.

Bir bakıma, Sokrates şu an burada değil fakat film şeridinin üstündedir, tek yapmam gereken onun olduğu kareye doğru şeridi taramam ve böylece yaşamını görüntüleyebilirim. Sen ve ben de bu şeritte, Sokrates’ten biraz daha ilerideyiz ama bu şeridin üstündeyiz.

Bu makarayı bir projektöre takıp oynatırsak, zaman izlenimini verecek şekilde insanın ilk enkarnasyonundan başlayarak tarihini ekrana yansıtır, fakat işin doğrusu bu sadece olayların seyridir. Kare ardına başka bir kare. Tüm bu karelerin bu makara üstünde olmasından kaynaklı, isteseydim birinden diğerine sıçrayabilir ve istediğim kareye bakabilirdim. Eğer zaman var olsaydı, bunu yapamaz, doğrusal zamanda sıkışıp kalırdım.

Şimdi buraya aslında şu anda üzerinde durmayacağım bir şey ekleyeceğim. Paralel evrenler. Bu konsept de zamanın aslında nasıl var olmadığını, ve aslında hepimizin nasıl şu an burada olduğunu açıklamakta rol oynuyor.

Belki de verilebilecek en iyi örnek bu değil, fakat anlamalısın ki bu örnek zamanı, daha doğrusu olayların seyrini, açıklamaya çalışmanın bir yolu. Dolayısıyla kafanda bunu evirip çevirip, zihninin kabul etmesine izin vermen gerekebilir.

Bu dersi indirmek için lütfen linke tıklayın:

Icon

PDF - Zaman 63.83 KB 133 downloads

...